Festo 176057. Valve kit CPV14-BS-5/3G-1/8
€104.87
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-176057
Manufacturer Nr.
CPV14-BS-5/3G-1/8
Valve kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€104.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 548905. Valve CPVSC1-N-QXO
€55.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 527556. Solenoid valve CPVSC1-M1H-N-P-Q3O
€92.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/3 closed |
| pneumatic working port | G1/8 |
| Operating pressure | 2.5 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 190 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast zinc |
| Manufacturer Nr. | CPV14-BS-5/3G-1/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568143725 |
| Weight | 0.115000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









