Festo 538961. Moment compensator FKC-32
€102.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-538961
Manufacturer Nr.
FKC-32
Moment compensator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€102.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 30984. Self-aligning rod coupler FK-M5
€16.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4835938. Drive shaft adapter DARF-Q11-25
€106.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 32 |
| Radial deviation +/- | 2.5 mm |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Max. permissible short-term load in force direction +/- | 3000 N |
| Max. permissible long-term load in force direction +/- | 1400 N |
| Product weight | 122.3 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material joint | PA-reinforced |
| Material on ball stud | High-alloy steel |
| Material plate | Wrought aluminium alloy |
| Manufacturer Nr. | FKC-32 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568176761 |
| Weight | 0.140000 |
| HS-Code | 84833080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











