Festo 534220. Silencer UC-1/4-20
€5.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-534220
Manufacturer Nr.
UC-1/4-20
Silencer
Festo 534220. Silencer UC-1/4-20 is available to buy in increments of 20
Frequently Bought Together
-
This Item:
€5.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 160237. Air reservoir CRVZS-10
€339.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 9791. Pressure indicator OH-10
€17.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Size of pack | 20 |
| Symbol | 00991473 |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Flow rate to atmosphere | 3200 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Sound pressure level | 60 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 70 °C |
| Product weight | 5.2 g |
| Pneumatic connection | G1/4 |
| Material shock absorber insert | PE |
| Material screwed plug | PE |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | UC-1/4-20 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568048716 |
| Weight | 0.007500 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











