Festo 537154. Micro filter MS12-LFM-G-AUV
€779.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-537154
Manufacturer Nr.
MS12-LFM-G-AUV
Micro filter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€779.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 534502. Filter cartridge MS4-LFP-E
€4.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 529625. Filter MS6-LF-1/4-CRV
€72.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Series | MS |
| Size | 12 |
| Design | Fibre filter |
| Grade of filtration | 0.01 µm |
| Condensate drain | Fully automatic Manual, non-detenting |
| Symbol | 00991519 |
| Operating pressure | 2 bar ... 12 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [6:8:4] Inert gases |
| Air purity class at output | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [1:7:2] |
| Filter efficiency | 99.9999 % |
| Max. condensate volume | 400 ml |
| Bowl guard | Integrated as metal bowl |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature | 6 °C ... 60 °C |
| Storage temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Type of mounting | Either: In-line installation Via mounting bracket |
| Mounting position | Vertical +/-5° |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Material covering | PA |
| Material filter | Borosilicate fibre |
| Material bowl | Wrought aluminium alloy |
| Material screen | PC |
| Material seals | NBR |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Product weight | 7000 g |
| Manufacturer Nr. | MS12-LFM-G-AUV |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568172299 |
| Weight | 9.000000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









