Festo 537151. Filter MS12-LF-G-EUV
€361.44
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-537151
Manufacturer Nr.
MS12-LF-G-EUV
Filter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€361.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 536869. Micro filter MS6-LFM-1/4-ARM-DA
€99.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 363665. Filter cartridge LFP-D-MINI-40M
€6.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 12 |
| Series | MS |
| Mounting position | Vertical +/-5° |
| Grade of filtration | 40 µm |
| Condensate drain | Fully automatic Manual, non-detenting |
| Design | Sintered filter with centrifugal separator |
| Max. condensate volume | 400 ml |
| Bowl guard | Integrated as metal bowl |
| Symbol | 00991519 |
| Operating pressure | 2 bar ... 12 bar |
| Standard nominal flow rate | 12500 l/min ... 16000 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:9:-] Inert gases |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Air purity class at output | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:8:4] |
| Media temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Service-life value | 1000 hrs |
| Product weight | 7000 g |
| Type of mounting | Either: In-line installation Via mounting bracket |
| Pneumatic connection, port 1 | Internal |
| Pneumatic connection, port 2 | Internal |
| Material covering | PA |
| Material seals | NBR |
| Material filter | Sintered bronze |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Material bowl | Wrought aluminium alloy |
| Material screen | PC |
| Manufacturer Nr. | MS12-LF-G-EUV |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568172268 |
| Weight | 7.000000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








