Festo 6258. Quick connector CK-1/4-PK-9-KU
€1.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-6258
Manufacturer Nr.
CK-1/4-PK-9-KU
Quick connector
Festo 6258. Quick connector CK-1/4-PK-9-KU is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 6273. T-distributor FCK-3-PK-3-KU
€3.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 12959. Barbed elbow fitting LCN-1/4-PK-6
€5.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size | 7.3 mm |
| Type of seal on screwed plug | Sealing edge |
| Mounting position | optional |
| Design | Straight design |
| Size of pack | 10 |
| Operating pressure complete temperature range | -0.095 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure complete temperature range | -0.95 bar ... 10 bar |
| Operating pressure complete temperature range | -13.775 psi ... 145 psi |
| Note on operating pressure | Water: max. 0.6 MPa at max. 50°C |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] Water (liquid, ice-free) |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Pneumatic connection, port 1 | Male thread G1/4 |
| Pneumatic connection, port 2 | For barbed fitting inside diameter of 9 mm with nut |
| Material union nut | POM |
| Material screwed plug | POM |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | CK-1/4-PK-9-KU |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568019587 |
| Weight | 0.007600 |
| HS-Code | 39174000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










