Festo 164274. Angled plug socket PEV-1/4-WD-LED-24
€21.67
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-164274
Manufacturer Nr.
PEV-1/4-WD-LED-24
Angled plug socket
Frequently Bought Together
-
This Item:
€21.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 571477. Pressure transmitter SPTE-V1R-Q4-V-2.5K
€46.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022802. Pressure sensor SPAW-P100R-G14F-2PV-M12
€294.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Conforms to standard | EN 175301-803 |
| Switching status indication | Yellow LED Green LED |
| Type of mounting | Screw-clamped |
| Cable outlet | Angled |
| Electrical connection 1, function | Field device side |
| Electrical connection 1, design | Angular |
| Electrical connection 1, connection type | Socket |
| Electrical connection 1, connector system | Connection pattern type A based on EN 175301-803 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 4 |
| Electrical connection 1, used connections/cores | 4 |
| Electrical connection 1, type of mounting | Central screw M3 |
| Electrical connection 2, function | Controller side |
| Electrical connection 2, connector system | Screw terminal |
| Electrical connection 2, number of connections/cores | 5 |
| Electrical connection 2, used connections/cores | 5 |
| Operational voltage range DC | 15 V ... 30 V |
| Current rating at 40° C | 8 A |
| Cable fitting | Pg11 |
| Permissible cable diameter | 4.5 mm ... 11 mm |
| Connection cross section | 0.25 mm² ... 1.5 mm² |
| Degree of protection | IP65 |
| Note on degree of protection | In assembled state |
| Ambient temperature | -40 °C ... 80 °C |
| Note on ambient temperature | Note derating |
| CE mark (see declaration of conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK RoHS instructions |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | PA6 reinforced |
| Housing colour | Transparent |
| Material electrical contact | Brass Nickel-plated Tin-plated |
| Manufacturer Nr. | PEV-1/4-WD-LED-24 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568036881 |
| Weight | 0.032000 |
| HS-Code | 85366990 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










