Festo 7862. PE converter PE-1/8-2N-SW
€143.28
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-7862
Manufacturer Nr.
PE-1/8-2N-SW
PE converter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€143.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022832. Pressure sensor SPAW-P2R-G14F-2NV-M12
€294.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 9349. Mounting plate APL-2N-PEV
€15.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Conforms to standard | EN 60947-5-1 |
| Symbol | 00995409 |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK regulations for electrical equipment |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Pneumatic/electric pressure transducer |
| Operating pressure | 0 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 8 bar |
| Max. overload pressure | 12 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Switching output | Contacting |
| Switching function | Threshold value with fixed hysteresis |
| Switching element function | Changeover switch |
| Switch-on point max. | 2 bar |
| Switch-off point min. | 0.5 bar |
| Max. switching frequency | 1 Hz |
| Min. load current | 100 mA |
| Operational voltage range AC | 12 V ... 250 V |
| Operational voltage range DC | 12 V ... 250 V |
| Utilisation category - inductive load | AC-14 DC-13 |
| Utilisation category - resistive load | AC-12 DC-12 |
| Electrical connection | 3 connector leads |
| Electrical connection 1, connector system | Open end |
| Cable length | 0.5 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Type of mounting | Either: On 2n mounting frame With through-hole |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Product weight | 65 g |
| Material housing | Die-cast aluminium PA-reinforced Steel VMQ (silicone) |
| Material switch contact | Silver |
| Material electrical connection | Tin-plated |
| Material membrane | TPE-U(PU) |
| Setting options | Permanently set |
| Degree of protection | IP67 |
| Insulation voltage | 2000 V |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Pollution degree | 3 |
| Manufacturer Nr. | PE-1/8-2N-SW |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568111120 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 85365080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











