Festo 3344. PE converter PE-1/8
€287.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3344
Manufacturer Nr.
PE-1/8
PE converter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€287.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022822. Pressure sensor SPAW-B11R-G12M-2NA-M12
€312.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022786. Pressure sensor SPAW-B11R-G12M-2PA-M12
€312.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Conforms to standard | EN 60947-5-1 |
| Symbol | 00991470 |
| Approval | CCC |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK regulations for electrical equipment |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Pneumatic/electric pressure transducer |
| Operating pressure | 0.08 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0.8 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Switching output | Contacting |
| Switching function | Threshold value with fixed hysteresis |
| Switching element function | Changeover switch |
| Switch-on point max. | 0.8 bar |
| Switch-off point min. | 0.2 bar |
| Max. switching output voltage AC | 250 V |
| Max. switching output voltage DC | 250 V |
| Utilisation category - inductive load | AC-14 DC-13 |
| Utilisation category - resistive load | AC-12 DC-12 |
| Electrical connection | 4-wire Cable |
| Electrical connection 1, connection type | Cable |
| Electrical connection 1, connector system | Open end |
| Cable length | 1 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Type of mounting | With through-hole |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Product weight | 225 g |
| Material housing | Anodised aluminium Die-cast zinc |
| Material membrane | Chloroprene rubber |
| Setting options | Permanently set |
| Degree of protection | IP65 |
| Insulation voltage | 2000 V |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Pollution degree | 3 |
| Manufacturer Nr. | PE-1/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568110284 |
| Weight | 0.240000 |
| HS-Code | 85365080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









