Festo 162959. Proportional directional control valve MPYE-5-M5-420-B
€779.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-162959
Manufacturer Nr.
MPYE-5-M5-420-B
Proportional directional control valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€779.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 540330. connecting cable KVI-CP-3-WS-WD-5
€75.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 178299. Displacement encoder MME-MTS-2000-TLF-AIF
€2,295.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size | 2 mm |
| Type of actuation | Electric |
| Sealing principle | Hard |
| Mounting position | optional |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Magnetic spring |
| Safety instructions | Safety position MPYE: if the power supply cable is blocked, the valve assumes the closed mid-position. |
| Type of piloting | Direct |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00995308 |
| Valve function | 5/3 closed |
| Reverse polarity protection | For setpoint value |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| b value | 0.21 |
| C value | 0.45 l/sbar |
| Standard nominal flow rate | 100 l/min |
| Limit frequency | 115 Hz |
| Max. hysteresis | 0.4 % |
| Operational voltage range DC | 17 V ... 30 V |
| Residual ripple | 5 % |
| SETPOINT/ACTUAL values | Current type 4-20 mA |
| Approval | RCM trademark |
| KC mark | KC-EMV |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [6:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media temperature | 5 °C ... 40 °C |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Product weight | 255 g |
| Electrical connection | 4-pin M12x1 Plugs Round design |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | M5 |
| Pneumatic connection, port 2 | M5 |
| Pneumatic connection, port 3 | M5 |
| Pneumatic connection, port 4 | M5 |
| Pneumatic connection, port 5 | M5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover | ABS Coated |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Aluminium Anodised |
| Manufacturer Nr. | MPYE-5-M5-420-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568133047 |
| Weight | 0.300000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








