Festo 34997. connecting cable KMYZ-2-24-2,5-LED
€37.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-34997
Manufacturer Nr.
KMYZ-2-24-2,5-LED
connecting cable
Frequently Bought Together
-
This Item:
€37.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8040455. connecting cable NEBC-R3G4-ES-1-S-R3G4-ET
€28.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 538227. Connecting cable NEBV-S1G25-K-10-N-LE25
€145.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Maritime classification | See certificate |
| Switching position indicator | LED |
| Type of mounting | On solenoid valve via self-tapping screw |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 50 g |
| Electrical connection | 2-pin/2-wire Angled socket/cable Square design/open end |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Current rating at 40° C | 1 A |
| Protective conductor connection | Not available |
| Cable length | 2.5 m |
| Cable characteristic | Standard |
| Cable diameter | 3.4 mm |
| Cable structure | 2 x 0.25 mm² |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| CE mark (see declaration of conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK RoHS instructions |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| Material cable sheath | TPE-U(PUR) |
| Material housing | PA |
| Material electrical contact | Bronze |
| Manufacturer Nr. | KMYZ-2-24-2,5-LED |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568068073 |
| Weight | 0.048000 |
| HS-Code | 85444290 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











