Festo 18698. Connecting cable KMP3-9P-08-5
€58.04
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-18698
Manufacturer Nr.
KMP3-9P-08-5
Connecting cable
Frequently Bought Together
-
This Item:
€58.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8032629. connecting cable NEBV-C1SW3-K-5-N-LE3-S9
€19.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo NEBC-S1H15-E-5.0-N-LE15 (2052918) Control Cable
€121.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Based on standard | DIN 41652 |
| Cable designation | With accessories |
| Frequency of connection | 50 |
| Product weight | 425 g |
| Electrical connection 1, function | Field device side |
| Electrical connection 1, design | Angular |
| Electrical connection 1, connection type | Socket |
| Electrical connection 1, cable outlet | Angled |
| Electrical connection 1, connector system | Sub-D |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 9 |
| Electrical connection 1, used connections/cores | 9 |
| Electrical connection 1, type of mounting | 2x screw M3 |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00995638 |
| Electrical connection 2, function | Controller side |
| Electrical connection 2, connection type | Cable |
| Electrical connection 2, connector system | Open end |
| Electrical connection 2, number of connections/cores | 10 |
| Electrical connection 2, used connections/cores | 9 |
| Operational voltage range DC | 0 V ... 30 V |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Current rating at 40° C | 3 A |
| Immunity to surge | 1 kV |
| Cable length | 5 m |
| Cable characteristic | Standard |
| Test conditions cable | Test conditions on request |
| Bending radius, fixed cable | 30 mm |
| Bending radius, moving cable | 75 mm |
| Cable diameter | 7.15 mm |
| Cable diameter tolerance | ± 0.3 mm |
| Cable structure | 10 x 0.34 mm² |
| Nominal cross section conductor | 0.34 mm² |
| Wire ends | Cut off bluntly |
| Degree of protection | IP65 |
| Note on degree of protection | In assembled state |
| Ambient temperature | -25 °C ... 70 °C |
| Ambient temperature with moving cable | -5 °C ... 70 °C |
| Storage temperature | -25 °C ... 75 °C |
| CE mark (see declaration of conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK RoHS instructions |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Pollution degree | 3 |
| Material cable sheath | PVC |
| Cable sheath colour | grey |
| Material housing | PA |
| Material seals | NBR |
| Material electrical contact | Gold-plated copper alloy |
| Manufacturer Nr. | KMP3-9P-08-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568066833 |
| Weight | 0.450000 |
| HS-Code | 85444290 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











