Festo 31000. Pneumatic valve VL-5-1/8-B
€124.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-31000
Manufacturer Nr.
VL-5-1/8-B
Pneumatic valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€124.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 30476. Solenoid valve JMVH-5-1/8-S-B
€261.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 31010. Solenoid valve MFH-5-1/4-L-B
€179.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/2-way, monostable |
| Type of actuation | Pneumatic |
| Construction width | 26 mm |
| Standard nominal flow rate | 750 l/min |
| pneumatic working port | G1/8 |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Design | Poppet seat |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Nominal size | 5 mm |
| Grid dimension | 27 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | None |
| Type of piloting | Direct |
| Pilot air supply | External |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991001 |
| lap | Underlap |
| Pilot pressure | 0.15 MPa ... 0.8 MPa |
| Pilot pressure | 1.5 bar ... 8 bar |
| Max. switching frequency | 3 Hz |
| Switching time off | 10 ms |
| Switching time on | 2 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -40 °C ... 60 °C |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 170 g |
| Type of mounting | Either: On PR rail With through-hole |
| Pilot air port 14 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 4 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 5 | G1/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR TPE-U(PU) |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | VL-5-1/8-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568114350 |
| Weight | 0.165000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









