Festo 196851. Solenoid valve CPE10-M1BH-3OL-M5
€108.39
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-196851
Manufacturer Nr.
CPE10-M1BH-3OL-M5
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€108.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 196913. Solenoid valve CPE14-M1BH-5LS-QS-6
€136.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 163176. Solenoid valve CPE24-M1H-3OLS-QS-10
€156.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2 open, single solenoid |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 10 mm |
| Standard nominal flow rate | 190 l/min |
| pneumatic working port | M5 |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | 0.25 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 2.5 bar ... 8 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Pneumatic spring |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| Maritime classification | See certificate |
| Degree of protection | IP65 With plug socket To IEC 60529 |
| Nominal size | 4 mm |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Manual override | Detenting via accessory Non-detenting |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | Internal |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991656 |
| Valve position code | Inscription label holder |
| lap | Positive overlap |
| Switching time off | 14 ms |
| Switching time on | 14 ms |
| Duty cycle | 100% in conjunction with holding current reduction |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 1200 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 900 µs |
| Characteristic coil data | 24 V DC: 1.28 W |
| Permissible voltage fluctuations | -15%/+10% |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Electrical connection | 2-pin |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pilot exhaust port 82 | M3 |
| Pilot air port 12 | M3 |
| Pneumatic connection, port 1 | M5 |
| Pneumatic connection, port 2 | M5 |
| Pneumatic connection, port 3 | M7 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | CPE10-M1BH-3OL-M5 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568159610 |
| Weight | 0.060000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










