Festo 151867. Pneumatic valve VL-5/3G-D-3-C
€236.08
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-151867
Manufacturer Nr.
VL-5/3G-D-3-C
Pneumatic valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€236.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 184513. Solenoid valve MEBH-5/3B-D-3-ZSR-C
€340.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 14545. Solenoid valve JMDH-5/2-3/4-D-4
€505.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/3 closed |
| Type of actuation | Pneumatic |
| Construction width | 65 mm |
| Standard nominal flow rate | 4100 l/min |
| pneumatic working port | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 G1/2 |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1.6 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 16 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| Nominal size | 14.5 mm |
| Grid dimension | 71 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | ISO 5599-1 |
| Manual override | None |
| ISO code | 306 |
| Type of piloting | Direct |
| Flow direction | Reversible |
| Symbol | 00991018 |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 3 bar ... 16 bar |
| Switching time off | 61 ms |
| Switching time on | 17 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 1 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Sound pressure level | 85 dB(A) |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 910 g |
| Type of mounting | On sub-base Via through-hole and screw |
| Pilot air port 12 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pilot air port 14 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 1 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 2 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 3 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 4 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 5 | Sub-base size 3 to ISO 5599-1 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | HNBR NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | VL-5/3G-D-3-C |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568117306 |
| Weight | 0.950000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











