Festo 12463. Pneumatic valve VL-5/3G-3/4-D-4
€401.86
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-12463
Manufacturer Nr.
VL-5/3G-3/4-D-4
Pneumatic valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€401.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 159711. Solenoid valve MN1H-5/2-D-3-FR-C
€187.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 536010. Pneumatic valve VL-5/2-D-1-FR-C-EX
€63.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/3 closed |
| Type of actuation | Pneumatic |
| Construction width | 76 mm |
| Standard nominal flow rate | 4800 l/min |
| pneumatic working port | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 G3/4 |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 16 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Nominal size | 18 mm |
| Grid dimension | 82 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | ISO 5599-1 |
| Manual override | None |
| ISO code | 406 |
| Type of piloting | Direct |
| Flow direction | Reversible |
| Symbol | 00991018 |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 3 bar ... 16 bar |
| Switching time off | 130 ms |
| Switching time on | 40 ms |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Sound pressure level | 85 dB(A) |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 2000 g |
| Type of mounting | On sub-base Via through-hole and screw |
| Pilot air port 12 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pilot air port 14 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 1 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 2 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 3 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 4 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 5 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Aluminium |
| Manufacturer Nr. | VL-5/3G-3/4-D-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568112028 |
| Weight | 2.000000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










