Festo 170152. Solenoid coil MSN1W-24AC/12DC
€14.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-170152
Manufacturer Nr.
MSN1W-24AC/12DC
Solenoid coil
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8025338. Solenoid coil VACS-C-C1-3W
€7.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8030826. Solenoid coil VACF-A-A1-16B
€11.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Min. pick-up time | 10 ms |
| Duty cycle | 100% |
| Power factor (cos phi) | 0.7 |
| Characteristic coil data | 12 V DC: 5.0 W 24 V AC: 50 Hz, pick-up power 7.5 VA, holding power 5.0 VA 24 V AC: 60 Hz, pick-up power 5.0 VA, holding power 3.7 VA |
| Permissible voltage fluctuations | At 50 Hz ± 10% With 60 Hz -10...+20% |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-C1-L |
| Media temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Product weight | 80 g |
| Electrical connection | 3-pin Type A Clip-on To DIN EN 175301-803 |
| Type of mounting | Clamped Via retaining clamp |
| Material housing | PA |
| Material electrical contact | Steel |
| Material winding | Copper |
| Manufacturer Nr. | MSN1W-24AC/12DC |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568037321 |
| Weight | 0.095000 |
| HS-Code | 85059029 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











