Festo 535979. Solenoid valve MFH-5/3E-D-2-S-C-EX
€221.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-535979
Manufacturer Nr.
MFH-5/3E-D-2-S-C-EX
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€221.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 536071. Solenoid valve JMFDH-5/2-D-1-C-EX
€134.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 535965. Solenoid valve JMFH-5/2-D-3-C-EX
€236.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/3 exhausted |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 54 mm |
| Standard nominal flow rate | 2300 l/min |
| pneumatic working port | Sub-base size 2 to ISO 5599-1 G3/8 |
| Operating voltage | Via solenoid coil, must be ordered separately |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1.6 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 16 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type of reset | Mechanical spring |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU Explosion Protection Directive (ATEX) |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK EX instructions |
| ATEX category gas | II 2G |
| ATEX category dust | II 2D |
| Explosion ignition protection type for gas | Ex h IIC T4 Gb |
| Explosion ignition protection type for dust | Ex h IIIC T105°C Db |
| Explosion ambient temperature | -5°C <= Ta <= +40°C |
| Explosion protection certification outside the EU | EPL Db (GB) EPL Gb (GB) |
| Degree of protection | IP65 |
| Nominal size | 11.5 mm |
| Grid dimension | 56 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | ISO 5599-1 |
| Manual override | Detenting via accessory Non-detenting |
| ISO code | 269 |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | External |
| Flow direction | Reversible |
| Symbol | 00991077 |
| lap | Positive overlap |
| Pilot pressure | 3 bar ... 10 bar |
| Switching time off | 67 ms |
| Switching time on | 35 ms |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 2200 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 3700 µs |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 1 (UKEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 21 (UKEX) Zone 22 (ATEX) |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Vibration resistance | Transport application test with severity level 1 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Sound pressure level | 85 dB(A) |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -5 °C ... 40 °C |
| Product weight | 820 g |
| Electrical connection | Via F coil, to be ordered separately |
| Type of mounting | On sub-base Via through-hole and screw |
| Pilot exhaust port 82 | M5 |
| Pilot exhaust port 84 | M5 |
| Pilot air port 12 | Sub-base size 2 to ISO 5599-1 |
| Pilot air port 14 | Sub-base size 2 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 1 | Sub-base size 2 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 2 | Sub-base size 2 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 3 | Sub-base size 2 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 4 | Sub-base size 2 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 5 | Sub-base size 2 to ISO 5599-1 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | HNBR NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | MFH-5/3E-D-2-S-C-EX |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568170295 |
| Weight | 0.750000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










