Festo 12458. Solenoid valve JMDH-5/2-3/4-D-4-24DC
€625.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-12458
Manufacturer Nr.
JMDH-5/2-3/4-D-4-24DC
Solenoid valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€625.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 535957. Solenoid valve MFH-5/2-D-1-S-C-EX
€114.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151845. Pneumatic valve VL-5/2-D-2-C
€123.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/2 double solenoid |
| Type of actuation | Electric |
| Construction width | 76 mm |
| Standard nominal flow rate | 6000 l/min |
| pneumatic working port | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 G3/4 |
| Operating voltage | 24V DC |
| Operating pressure | 2 bar ... 16 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Degree of protection | IP65 |
| Nominal size | 18 mm |
| Grid dimension | 82 mm |
| Exhaust-air function | With flow control option |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Conforms to standard | ISO 5599-1 |
| Manual override | Non-detenting |
| ISO code | 455 |
| Type of piloting | Pilot actuated |
| Pilot air supply | Internal |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991005 |
| lap | Positive overlap |
| Switching time reversal | 40 ms |
| Duty cycle | 100% |
| Max. positive test pulse with 0 signal | 4300 µs |
| Max. negative test pulse with 1 signal | 2100 µs |
| Characteristic coil data | 24 V DC: 6.8 W 48 V AC: 50/60 Hz, pick-up power 14.5 VA, holding power 9.9 VA |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Sound pressure level | 85 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Product weight | 2600 g |
| Electrical connection | To DIN EN 175301-803 |
| Type of mounting | On sub-base Via through-hole and screw |
| Pilot exhaust port 82 | M5 |
| Pilot exhaust port 84 | M5 |
| Pneumatic connection, port 1 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 2 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 3 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 4 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Pneumatic connection, port 5 | Sub-base size 4 to ISO 5599-1 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Aluminium |
| Manufacturer Nr. | JMDH-5/2-3/4-D-4-24DC |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568111977 |
| Weight | 2.200000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










