Festo 178305. Displacement encoder MME-MTS-600-TLF-AIF
€1,620.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-178305
Manufacturer Nr.
MME-MTS-600-TLF-AIF
Displacement encoder
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,620.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151694. Proportional directional control valve MPYE-5-1/4-010-B
€819.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 161979. Proportional directional control valve MPYE-5-1/8-HF-420-B
€779.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Functional principle of measuring system | Digital |
| Ambient temperature | -40 °C ... 75 °C |
| Max. travel speed | 10 m/s |
| Max. travel acceleration | 200 m/s² |
| Displacement resolution | 0.01 mm |
| Non-dependent linearity | 0.02% Min. ± 50 µm |
| Temperature coefficient | 15 ppm/K |
| Stroke | 600 mm |
| Output signal | CAN protocol type SPC-AIF |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Permissible voltage fluctuations | -15%/+20% |
| Max. current consumption | 90 mA |
| Electrical connection | 6-pin Plugs To DIN 45322 Round design |
| Design | Closed profile With moving slide |
| Parallel offset of coupling | ± 1.5 mm |
| Angle offset of driver | ± 1 ° |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 1070 g |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material slide housing | PBT-reinforced Permanent magnet |
| Material slide coupling | Steel |
| Material cover | Die-cast aluminium Painted |
| Material mounting clips | PEI |
| Degree of protection | IP65 To IEC 60529 |
| Vibration resistance to DIN/IEC 68 Part 2-6 | Tested according to severity level 1 |
| Continuous shock resistance to DIN/IEC 68 Part 2-82 | Tested according to severity level 1 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Manufacturer Nr. | MME-MTS-600-TLF-AIF |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568144098 |
| Weight | 1.500000 |
| HS-Code | 90318020 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









