Festo 176038. Coupling EAMC-65-90-XX-25
€290.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-176038
Manufacturer Nr.
EAMC-65-90-XX-25
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€290.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3637970. Axial kit EAMM-A-S62-80P-G2
€195.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2481481. Seal-SET EADS-F-80P
€73.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 2 | 25 mm |
| Size | 65 |
| Nominal length | 90 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 4500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 417 kgmm² |
| Product weight | 535 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-65-90-XX-25 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568143671 |
| Weight | 0.650000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











