Festo 123844. Coupling EAMC-40-66-15-19
€93.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-123844
Manufacturer Nr.
EAMC-40-66-15-19
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€93.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063602. Axial kit EAMM-A-N48-90GB
€516.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2782818. Guide unit EAGF-V2-KF-32-200
€481.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 15 mm |
| Mounting diameter 2 | 19 mm |
| Size | 40 |
| Nominal length | 66 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 42.3 kgmm² |
| Transmittable torque | 21 Nm |
| Product weight | 139 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-40-66-15-19 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568116156 |
| Weight | 0.170000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











