Festo 187872. Parallel gripper HGPP-16-A-G2
€994.59
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-187872
Manufacturer Nr.
HGPP-16-A-G2
Parallel gripper
Frequently Bought Together
-
This Item:
€994.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 540869. Three-point gripper HGDT-50-A-G1
€1,189.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560192. Parallel gripper HGPT-16-A-B
€587.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 16 |
| Stroke per gripper jaws | 5 mm |
| Max. replacement accuracy | 0.1 mm |
| Repetition accuracy, gripper | 0.02 mm |
| Number of gripper jaws | 2 |
| Drive system | Pneumatic |
| Mode of operation | Double-acting |
| Gripper function | Parallel |
| Gripper force back-up | During closing |
| Design | Rack and pinion |
| Position detection | Via Hall sensor Via inductive sensors |
| Symbol | 00991895 |
| Operating pressure | 5 bar ... 8 bar |
| Max. operating frequency of gripper | 4 Hz |
| Min. opening time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 57 ms |
| Min. closing time at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi) | 46 ms |
| Max. mass per external gripper finger | 150 g |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | 5 °C ... 60 °C |
| Max. force on gripper jaw Fz static | 130 N |
| Max. torque at gripper Mx static | 7 Nm |
| Max. torque at gripper My static | 7 Nm |
| Max. torque at gripper Mz static | 7 Nm |
| Product weight | 317 g |
| Type of mounting | Via female thread |
| Pneumatic connection | M5 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material cover cap | POM |
| Material housing | Hard anodised wrought aluminium alloy |
| Material gripper jaws | Wrought aluminium alloy, nickel-plated |
| Manufacturer Nr. | HGPP-16-A-G2 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568148317 |
| Weight | 0.490000 |
| HS-Code | 84798997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










