Festo 152617. Vacuum switch VPEV-W-S-LED-GH
€79.82
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-152617
Manufacturer Nr.
VPEV-W-S-LED-GH
Vacuum switch
Frequently Bought Together
-
This Item:
€79.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 540204. Pressure sensor SDE3-D2D-B-FQ4-2P-M8
€205.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 567463. Pressure sensor SDE5-V1-NF-Q6E-V-M8
€77.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Symbol | 00991472 |
| Approval | RCM trademark |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measurement method | Pneumatic/electric pressure transducer |
| Pressure measuring range | -0.8 bar ... -0.25 bar |
| Operating pressure | -1 bar ... 0 bar |
| Max. overload pressure | 8 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Switching element function | Changeover switch |
| Hysteresis | 0.08 bar ... 0.25 bar |
| Max. switching frequency | 3 Hz |
| Max. output current | 2500 mA |
| Operational voltage range DC | 10 V ... 30 V |
| Electrical connection | 4-pin M8x1 Plugs |
| Type of mounting | Either: With through-hole With H-rail |
| Mounting position | optional |
| Pneumatic connection | M5 |
| Product weight | 56 g |
| Material housing | PA PET POM |
| Material membrane | NBR |
| Switching status indication | Yellow LED |
| Setting range threshold value | -0.8 bar ... -0.25 bar |
| Degree of protection | IP65 |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Manufacturer Nr. | VPEV-W-S-LED-GH |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568070243 |
| Weight | 0.090000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










