Festo 162510. Vacuum generator VADMI-200
€414.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-162510
Manufacturer Nr.
VADMI-200
Vacuum generator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€414.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 162506. Vacuum generator VADMI-45
€344.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 162528. Vacuum generator VADMI-95-P
€654.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size, Laval nozzle | 2 mm |
| Grid dimension | 22 mm |
| Silencer design | Closed |
| Mounting position | optional |
| Ejector characteristic | High vacuum |
| Grade of filtration | 40 µm |
| Manual override | Non-detenting |
| Integrated function | Electric ejector pulse valve Flow control Electric on-off valve Filter Check valve |
| Symbol | 00991305 |
| Valve function | Closed |
| Operating pressure | 0.2 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 2 bar ... 8 bar |
| Operating pressure | 29 psi ... 116 psi |
| Max. vacuum | 85 % |
| Nominal operating pressure | 0.6 MPa |
| Nominal operating pressure | 6 bar |
| Nominal operating pressure | 87 psi |
| Air supply time at nominal operating pressure with ejector pulse | 0.15 s |
| Operational voltage range DC | 21.6 V ... 26.4 V |
| Duty cycle | 100% |
| Approval | c UL us - Recognized (OL) |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Product weight | 350 g |
| Electrical connection | Plugs |
| Type of mounting | Either: With through-hole Via female thread |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 3 | Integrated silencer |
| Vacuum connection | G3/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material receiver nozzle | Brass, nickel-plated |
| Material filter | PA |
| Material filter housing | PC |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Material silencer | PE POM |
| Material piston | POM |
| Material transmitter nozzle | Nickel-plated brass |
| Manufacturer Nr. | VADMI-200 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568131326 |
| Weight | 0.420000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








