Festo 171059. Vacuum generator VADMI-140-LS-P
€1,051.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-171059
Manufacturer Nr.
VADMI-140-LS-P
Vacuum generator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,051.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 162532. Vacuum generator VADMI-200-P
€723.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 162500. Vacuum generator VADM-45
€224.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size, Laval nozzle | 1.4 mm |
| Grid dimension | 22 mm |
| Silencer design | Closed |
| Mounting position | optional |
| Ejector characteristic | High vacuum |
| Grade of filtration | 40 µm |
| Manual override | Non-detenting |
| Integrated function | Electric ejector pulse valve Flow control Electric on-off valve Filter Air saving function, electrical Check valve Vacuum switch |
| Measured variable | Relative pressure |
| Measuring principle | Piezoresistive |
| Switching element function | N/O contact |
| Switching function | Threshold value comparator |
| Symbol | 00991306 |
| Valve function | Closed |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Display type | LED |
| Setting range hysteresis | -0.06 MPa ... -0.01 MPa |
| Setting range hysteresis | -0.6 bar ... -0.1 bar |
| Setting range hysteresis | -8.7 psi ... -1.45 psi |
| Setting options | Potentiometer |
| Switching status indication | Optical |
| Setting range threshold value | -0.09 MPa ... -0.02 MPa |
| Setting range threshold value | -0.9 bar ... -0.2 bar |
| Setting range threshold value | -13.05 psi ... -2.9 psi |
| Operating pressure | 0.2 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | 2 bar ... 8 bar |
| Operating pressure | 29 psi ... 116 psi |
| Max. vacuum | 85 % |
| Nominal operating pressure | 0.6 MPa |
| Nominal operating pressure | 6 bar |
| Nominal operating pressure | 87 psi |
| Max. overload pressure | 5 bar |
| Air supply time at nominal operating pressure with ejector pulse | 0.19 s |
| Operational voltage range DC | 21.6 V ... 26.4 V |
| Duty cycle | 100% |
| Switching output | PNP |
| Approval | RCM trademark c UL us - Recognized (OL) |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Product weight | 330 g |
| Pressure measuring range | 0 MPa ... 0.1 MPa |
| Pressure measuring range | 0 bar ... 1 bar |
| Pressure measuring range | 0 psi ... 14.5 psi |
| Electrical connection | 4-pin M8x1 Plugs |
| Type of mounting | Either: With through-hole Via female thread |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Pneumatic connection, port 3 | Integrated silencer |
| Vacuum connection | G1/4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material receiver nozzle | Brass, nickel-plated |
| Material filter | PA |
| Material filter housing | PC |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Material silencer | PE POM |
| Material piston | POM |
| Material transmitter nozzle | Nickel-plated brass |
| Manufacturer Nr. | VADMI-140-LS-P |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568013585 |
| Weight | 0.650000 |
| HS-Code | 84141089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









