Festo 192217. End position controller SPC11-POT-LWG
€584.14
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-192217
Manufacturer Nr.
SPC11-POT-LWG
End position controller
Frequently Bought Together
-
This Item:
€584.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 152647. Displacement encoder MLO-POT-360-LWG
€801.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 547432. Adapter NEFC-M12G5-0.3-U1G5
€219.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Data backup | Flash memory |
| Control signals | Remote/teach input/left/right Input, position 1/2/3/4 Error-Ready output Output, position 1/2/3/4 |
| Display | 3-digit Red colour 7-segment display |
| Operator controls | 3 keys Touch sensitive keyboard |
| Fuse capacity of outputs | Electronic Max. tripping current 500 mA All outputs |
| Number of digital outputs | 5 |
| Number of digital inputs | 8 |
| Type of outputs | To IEC 61131-2 Positive logic (PNP) No galvanic isolation |
| Type of inputs | To IEC 61131-2 Positive logic (PNP) No galvanic isolation |
| Debounce time for inputs | 20 ms |
| Max. current consumption with proportional valve | 1.1 A |
| Max. current consumption without proportional valve | 70 mA |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Current consumption input | 4 mA |
| Current rating per output | 100 mA |
| Permissible voltage fluctuations | +/- 25% |
| Approval | RCM trademark |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Continuous shock resistance to DIN/IEC 68 Part 2-82 | Tested to severity level 2 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Relative air humidity | 0 - 95% Non-condensing |
| Degree of protection | IP65 To IEC 60529 |
| Vibration resistance to DIN/IEC 68 Part 2-6 | Tested according to severity level 1 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 50 °C |
| Product weight | 400 g |
| Electrical connection operating voltage, inputs and outputs | 15-pin Sub-D Plug |
| Electrical connection proportional valve | 7-pin |
| Electrical connection encoder | 4-pin |
| Cable length | 0.3 m |
| Manufacturer Nr. | SPC11-POT-LWG |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568150860 |
| Weight | 0.420000 |
| HS-Code | 85371091 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








