Festo 152742. Proximity sensor SMTO-4U-PS-S-LED-24
€191.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-152742
Manufacturer Nr.
SMTO-4U-PS-S-LED-24
Proximity sensor
Frequently Bought Together
-
This Item:
€191.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 175401. Proximity sensor SMEO-4U-K5-LED-24
€87.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo CRSMEO-4-K-LED-24 (161775) Proximity Sensor
€66.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Design | Round |
| Based on standard | EN 60947-5-2 |
| Symbol | 00991153 |
| Approval | RCM trademark |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Measured variable | Position |
| Measuring principle | Magneto-inductive |
| Ambient temperature | -25 °C ... 70 °C |
| Repetition accuracy | 0.2 mm |
| Switching output | PNP |
| Switching element function | N/O contact |
| Switch-on time | 0.5 ms |
| Switch-off time | 0.5 ms |
| Max. output current | 200 mA |
| Max. switching capacity DC | 6 W |
| Voltage drop | 2 V |
| Inductive protective circuit | Integrated |
| Min. load current | 0.1 mA |
| Off-state current | 0.01 mA |
| Short circuit current rating | Pulsed |
| Overload protection | Available |
| Operational voltage range DC | 10 V ... 30 V |
| Residual ripple | 10 % |
| Reverse polarity protection | For all electrical connections |
| Electrical connection 1, connection type | Plugs |
| Electrical connection 1, connector system | M8x1, A-coded, to EN 61076-2-104 |
| Electrical connection 1, number of connections/cores | 3 |
| Electrical connection 1, type of mounting | Screw-type lock |
| Electrical connection 1, connection pattern | 00991155 |
| Connection outlet orientation | In-line |
| Material electrical contact | Gold-plated brass |
| Type of mounting | With accessories |
| Max. tightening torque | 0.8 Nm |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 6 g |
| Housing colour | Black |
| Material housing | PA PET PUR |
| Switching status indication | Yellow LED |
| Degree of protection | IP67 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Manufacturer Nr. | SMTO-4U-PS-S-LED-24 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568010911 |
| Weight | 0.013000 |
| HS-Code | 85365019 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








