Festo 10768. Rod clevis SGA-M16X1,5
€91.73
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-10768
Manufacturer Nr.
SGA-M16X1,5
Rod clevis
Frequently Bought Together
-
This Item:
€91.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2349280. Moment compensator DARD-L1-80-M
€367.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2675. Rod clevis SG-M12
€7.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | M16x1.5 |
| Radial deviation +/- | 5 mm |
| Angle compensation +/- | 120 deg |
| Mounting position | optional |
| Threaded connection | Male thread M16x1.5 |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -40 °C ... 150 °C |
| Product weight | 512 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material bolt | Galvanised steel |
| Material rod eye | Steel Galvanised |
| Material lock | Spring steel, galvanised |
| Manufacturer Nr. | SGA-M16X1,5 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568002275 |
| Weight | 0.490000 |
| HS-Code | 73181900 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










