Aventics Optional fieldbus connection with I/O function (CMS), B-design R412012755 CMS-B-BEIP-32DR
€1,255.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412012755
Manufacturer Nr.
R412012755
CMS-B-BEIP-32DR
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,255.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series AES R412018225 AES-D-BC-ECAT
€780.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series AES R412018287 AES-D-IO-2AI2AO2M12-AE
€396.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Version | Bus coupler with driver |
| Fieldbus protocol | EtherNET/IP |
| Electrical connection type | Plug (male) |
| Electrical connection size | M12 |
| Electrical connection number of poles | 4-pin |
| Electrical connection coding | A-coded |
| Fieldbus design | B-design |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Number of solenoid coils max. | 32 |
| Operational voltage electronics | 24 V DC |
| Electronics voltage tolerance | -15% / +20% |
| Power consumption electronics | 0.12 A |
| Operating voltage, actuators | 24 V DC |
| Protection class | IP65 |
| Max. power consumption per coil | 0.063 mA |
| I/O module extension max. | 6 |
| Generic emission standard in accordance with norm | EN 61000-6-4 |
| Port valve system | Socket |
| Port valve system | 2.0 mm strip |
| Port valve system | 3x13-pin |
| Communication port 2 | Socket (female) |
| Communication port 2 | M12 |
| Communication port 2 | 5-pin |
| Communication port 2 | D-coded |
- Bus coupler with driver
- Electrical connections are on the same side as pneumatic connections saving space
- Easy assembly via M12 connectors
- Digital input modules with M8 or M12 connectors
- Up to 6 I/O-modules possible
| Manufacturer Nr. | R412012755 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.000000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










