Aventics Optional fieldbus connection with I/O function (CMS), B-design R412008516 CMS-B-BPDP-32DR
€1,071.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412008516
Manufacturer Nr.
R412008516
CMS-B-BPDP-32DR
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,071.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series DDL R412008541 BDC-B-BDDL_32
€544.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Series AES R412018252 AES-D-IO-16DO32SC
€275.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Version | Bus coupler with driver and inputs |
| Fieldbus protocol | PROFIBUS DP |
| Number of I/O connections | 32 outputs |
| E/A capable | connection without I/O |
| Electrical connection type | Plug (male) |
| Electrical connection size | M12 |
| Electrical connection number of poles | 4-pin |
| Electrical connection coding | A-coded |
| Fieldbus design | B-design |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Number of solenoid coils max. | 32 |
| Operational voltage electronics | 24 V DC |
| Electronics voltage tolerance | -0.75 |
| Power consumption electronics | 0.12 A |
| Operating voltage, actuators | 24 V DC |
| Protection class | IP65 |
| Max. power consumption per coil | 0.063 mA |
| I/O module extension max. | 6 |
| Generic emission standard in accordance with norm | EN 61000-6-4:2001 |
| Generic immunity standard in accordance with norm | IEC 61000-6-2, DIN EN 61131-2:2004 |
| Communication port | Plug (male) |
| Communication port | M12 |
| Communication port | 5-pin |
| Communication port | B-coded |
- Bus coupler with driver
- Electrical connections are on the same side as pneumatic connections saving space
- Easy assembly via M12 connectors
- Digital input modules with M8 or M12 connectors
- Up to 6 I/O-modules possible
| Manufacturer Nr. | R412008516 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.200000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









