Aventics Micro oil-mist lubricator, Series NL4-LBM R412007655 NL4-LBM-G012-PBP-ON
€177.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412007655
Manufacturer Nr.
R412007655
NL4-LBM-G012-PBP-ON
Frequently Bought Together
-
This Item:
€177.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0821300553 (NL4-ACT-G012-GAU-100-PNB-AO-05) Wartungseinheit, 3-teilig, Serie NL4-ACT
€377.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Precision pressure regulator, Series NL4-RGP 0821302512 NL4-RGP-G012-GAN-MAN-060-SS
€133.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Lubricator |
| Reservoir | reservoir, polycarbonate, with metal protective guard |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 4700 l/min |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Type of filling | Manual oil filling |
| Lubricator reservoir volume | 125 cm³ |
| Protective guard | with protective guard |
| Oil dosing at 1000 l/min | 10-20 drops |
| Function | Micro oil-mist lubricator |
| Function | Can be assembled into blocks |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material protective guard | Steel |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | R412007655 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.850000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









