Aventics Diaphragm-type dryer, Series NL4-ADD R412007606 NL4-ADD-G012-SSN-500
€3,272.47
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412007606
Manufacturer Nr.
R412007606
NL4-ADD-G012-SSN-500
Frequently Bought Together
-
This Item:
€3,272.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-shut-off valve, mechanically operated, Series NL4-BAV 0821300911 NL4-SOV-G012-SOM-MAN-SS
€77.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series NL4-FRE 0821300354 NL4-FRE-G012-GAU-100-PBS-AO-05,00
€265.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Diaphragm-type dryer |
| Type | Diaphragm-type dryer |
| Mounting orientation | vertical |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 500 l/min |
| Recommended pre-filtering µm | 5 µm, 0.01 µm |
| Filter element | not exchangeable |
| Working pressure min. | 4 bar |
| Working pressure max | 12.5 bar |
| Min. ambient temperature | 2 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 4.43 kg |
| Housing | Die cast zinc |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Aluminum |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | R412007606 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 4.430000 |
| HS-Code | 84811005 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








