Aventics Pressure regulator, Series NL4-RGS R412004952 NL4-RGS-G012-GAN-PNE
€183.60
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412004952
Manufacturer Nr.
R412004952
NL4-RGS-G012-GAN-PNE
Frequently Bought Together
-
This Item:
€183.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Distributor, Series NL4-DIN 0821300916 NL4-DIN-G034-NC4
€86.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0821300553 (NL4-ACT-G012-GAU-100-PNB-AO-05) Wartungseinheit, 3-teilig, Serie NL4-ACT
€377.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Function | Standard pressure regulator |
| Parts | Pressure regulator |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 9500 l/min |
| Pressure gauge | without pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulation range min. | 0.5 bar |
| Regulation range max. | 10 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Activation | Pneumatically |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Regulator type | Can be assembled into blocks |
| Pressure supply | single |
| Lock type | not lockable |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Recommended pre-filtering | 5 µm |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Weight | 0.85 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | R412004952 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.850000 |
| HS-Code | 84818059 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










