Aventics 4/2-directional valve, Series 840 5728455470 V840-4/2OC-DA06-110AC-03
€122.24
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5728455470
Manufacturer Nr.
5728455470
V840-4/2OC-DA06-110AC-03
Frequently Bought Together
-
This Item:
€122.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 4/2-directional valve, Series 840 5728415680 V840-4/2DS-DI04-230AC-03-LED
€174.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 4/2-directional valve, Series 840 5728465480 V840-4/2DS-DA06-230AC-03
€154.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 200 l/min |
| Switching principle | 4/2 |
| Compressed air connection output | Ø 6 |
| Working pressure min. | 1.8 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 110 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 110 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +15% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +15% |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form C |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Pilot valve width | 22.5 mm |
| Valve type | Diaphragm poppet valve |
| Connection type | Pipe connection |
| Return | with air spring return |
| Control pressure min. | 1.5 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
- Robust polymer housing
- Suitable for all air qualities
- For consistently high repeatability
- Base plate assembly and block assembly possible
- Versions also available with UL and ATEX coils
| Manufacturer Nr. | 5728455470 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.090000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







