Aventics 4/2-directional valve, Series 840 5728400410 V840-4/2OC-DI04-012DC-03
€106.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5728400410
Manufacturer Nr.
5728400410
V840-4/2OC-DI04-012DC-03
Frequently Bought Together
-
This Item:
€106.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 4/2-directional valve, Series 840 5728460620 V840-4/2DS-DA06-024DC-03-LED
€179.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 4/2-directional valve, Series 840 5728410420 V840-4/2DS-DI04-024DC-03
€138.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 200 l/min |
| Switching principle | 4/2 |
| Compressed air connection output | Ø 6x1 |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 12 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form C |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Pilot valve width | 22.5 mm |
| Valve type | Diaphragm poppet valve |
| Connection type | Pipe connection |
| Return | with air spring return |
| Control pressure min. | 1.5 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
- Robust polymer housing
- Suitable for all air qualities
- For consistently high repeatability
- Base plate assembly and block assembly possible
- Versions also available with UL and ATEX coils
| Manufacturer Nr. | 5728400410 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.080000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







