Aventics Non-return valve, Series QR1-SKR R412005576 QR1-SKR-DA10
€56.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005576
Manufacturer Nr.
R412005576
QR1-SKR-DA10
Aventics Non-return valve, Series QR1-SKR R412005576 QR1-SKR-DA10 is available to buy in increments of 2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€56.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Ball valve, Series QR1-BSK R412005505 QR1-BSK-DA12
€20.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Shuttle valves (OR) 0821000004 NG2,5(OU)-M5
€26.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Compressed air connection 1 | Ø 10 |
| Compressed air connection type 1 | push-in fitting |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Type | Poppet valve |
| Compressed air connection 2 | Ø 10 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 1800 l/min |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Delivery unit | 2 piece |
| Weight | 0.018 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material release ring | Polyamide |
- Qn = 280 l/min ... 2000 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005576 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.018000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











