Aventics Ball valve, Series QR1-BGS R412005494 QR1-BGS-G014-DA10
€26.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412005494
Manufacturer Nr.
R412005494
QR1-BGS-G014-DA10
Aventics Ball valve, Series QR1-BGS R412005494 QR1-BGS-G014-DA10 is available to buy in increments of 5
Frequently Bought Together
-
This Item:
€26.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Check-choke valve, Series QR1-DBS R412005458 QR1-DBS-DA12
€41.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Non-return valve, Series NR01 5340981400 ZZ99-G034-G034
€67.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Ball Valve |
| Medium | Compressed air |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Compressed air connection type 1 | External thread |
| Compressed air connection 2 | Ø 10 |
| Compressed air connection type 2 | push-in fitting |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Flow Qn | 2300 l/min |
| Delivery unit | 5 piece |
| Weight | 0.13 kg |
| Housing material | polyphenylene sulfide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material release ring | Polyamide |
| Material hand lever | polyphenylene sulfide |
- Qn = 500 l/min ... 2600 l/min
| Manufacturer Nr. | R412005494 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.130000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











