Aventics Supply module 8985121472 CD01-R-P-S-PLATTE-8X1
€50.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-8985121472
Manufacturer Nr.
8985121472
CD01-R-P-S-PLATTE-8X1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€50.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480729049 HF03-LG-16-40
€3,070.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480742547 AV-AV05X7-DSUB25
€1,108.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Base plate |
| Direction of pneumatic port (1) | On the side |
| Compressed air connection 1 | Ø 8x1 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | Up |
| Port 3 / 5 | Ø 8x1 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Frame size | 26 mm |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Grid dimension | 27 mm |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Tightening torque for mounting screws | 2.5 Nm |
| Material base plate | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 8985121472 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.105000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



