Aventics Single subbase, ports on bottom 8985121392 CD01-8X1
€32.64
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-8985121392
Manufacturer Nr.
8985121392
CD01-8X1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€32.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480707337 HF02-LG-12-11
€2,309.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 1825503230
€609.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Base plate |
| Direction of pneumatic port (1) | Down |
| Compressed air connection 1 | Ø 8x1 |
| Direction of pneumatic port (2,4) | Down |
| Compressed air connection 2 / 4 | Ø 8x1 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | On the side |
| Port 3 / 5 | G 1/8 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Direction of pneumatic port (12) | Down |
| Compressed air connection 12 | Ø 4 |
| Direction of pneumatic port (14) | Down |
| Compressed air connection 14 | Ø 4 |
| Pilot control exhaust | With collective pilot air exhaust |
| Frame size | 26 mm |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Weight | 0.074 kg |
| Manufacturer Nr. | 8985121392 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.074000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




