Aventics Base plate, ports 2 and 4 on bottom 8985121102 CD01, 6X1 UNTEN
€38.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-8985121102
Manufacturer Nr.
8985121102
CD01, 6X1 UNTEN
Frequently Bought Together
-
This Item:
€38.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480727189 CL03-8-11
€2,835.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480737980 AV-AV03X24-POWERLINK
€5,010.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Base plate |
| Direction of pneumatic port (2,4) | Down |
| Compressed air connection 2 / 4 | Ø 6x1 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Pilot control exhaust | With collective pilot air exhaust |
| Frame size | 26 mm |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Grid dimension | 27 mm |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Tightening torque for mounting screws | 4 Nm |
| Material base plate | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 8985121102 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.140000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



