Aventics End plate left, End plate right 8985121002 CD01-END-TYPEB-L-G3/8
€18.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-8985121002
Manufacturer Nr.
8985121002
CD01-END-TYPEB-L-G3/8
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480739479 HF03-LG-6-40
€1,737.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480650062 CVI-TRB-DA-063-0250-0-3-1-4-0-000-1-B
€527.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Base plate |
| Direction of pneumatic port (1) | On the side |
| Compressed air connection 1 | G 3/8 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | On the side |
| Port 3 / 5 | G 3/8 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Pilot control exhaust | With collective pilot air exhaust |
| Direction of pneumatic port (X) | On the side |
| Pilot connection | G 1/8 |
| Direction of pneumatic port (R) | On the side |
| Pilot control exhaust | G 1/8 |
| Frame size | 26 mm |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Grid dimension | 22 mm |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Tightening torque for mounting screws | 4 Nm |
| Weight | 0.147 kg |
| Manufacturer Nr. | 8985121002 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.147000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



