Aventics Supply plate 8985041162 ISO1
€56.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-8985041162
Manufacturer Nr.
8985041162
ISO1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€56.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480734852 AV-AV05X13-PROFIBUSDP
€2,859.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480735082 HF03-LG-16-40
€3,345.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Intermediate plate |
| Direction of pneumatic port (1) | Down |
| Compressed air connection 1 | G 3/8 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | Down |
| Port 3 / 5 | G 3/8 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Frame size | ISO 1 |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Mounting screw | hexagon head |
| Weight | 0.395 kg |
| Material base plate | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 8985041162 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.395000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



