Aventics Transition plate 5802520000 ISO1-ISO2
€66.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5802520000
Manufacturer Nr.
5802520000
ISO1-ISO2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€66.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480741557 HF03-LG-15-40
€3,611.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480734471 AV-AESX3-AV05X17-PROFIBUSDP
€4,433.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Transition plate |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | uncollected exhaust |
| Frame size | ISO 1, ISO 2 |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.27 kg |
| Material base plate | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5802520000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.270000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






