Aventics 5/3-directional valve, Series CD07 5710502120 CD07-5/3CC-SR-G014-G014-G018-S
€159.86
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5710502120
Manufacturer Nr.
5710502120
CD07-5/3CC-SR-G014-G014-G018-S
Frequently Bought Together
-
This Item:
€159.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series CD07 5772085280 CD07-3/2NC-SR-230AC-E-G014
€158.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5776070360 CD07-5/2XX-SR-096DC-I-G014
€176.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Frame size | CD07 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 5/3, closed center |
| Valve function | Closed Center |
| Sealing principle | soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| Standard compressed air connection | according to ISO 228-1 |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Compressed air connection pilot input | G 1/8 |
| Compressed air connection pilot exhaust | G 1/8 |
| Nominal flow Qn | 900 l/min |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 1070 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 950 l/min |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Control pressure min. | 3 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | -25 °C |
- Durable design
- Assembly on base plate
- Suitable for extreme ambient temperatures
- Resistant to voltage fluctuations
- ATEX version available
| Manufacturer Nr. | 5710502120 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.650000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







