Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5710501190 CD07-5/2XX-DO-G014-G014-G018-S
€181.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5710501190
Manufacturer Nr.
5710501190
CD07-5/2XX-DO-G014-G014-G018-S
Frequently Bought Together
-
This Item:
€181.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series CD07 5776020220 CD07-5/2XX-SR-024DC-I-M014
€193.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series CD07 5634409010 CD07-3/2NC-DO-P-G014-G014-S
€161.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Pneumatically |
| Frame size | CD07 |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Switching principle | 5/2, double solenoid |
| Sealing principle | soft seal |
| Connection type | Pipe connection |
| Compressed air connection | G 1/4 |
| Standard compressed air connection | according to ISO 228-1 |
| Compressed air connection input | G 1/4 |
| Compressed air connection output | G 1/4 |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/4 |
| Compressed air connection pilot input | G 1/8 |
| Compressed air connection pilot exhaust | G 1/8 |
| Nominal flow Qn | 1200 l/min |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Control pressure min. | 3 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Temperature resistance | -40 °C cold-resistant |
| ATEX | Suitable for ATEX |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -40 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
- Durable design
- Assembly on base plate
- Suitable for extreme ambient temperatures
- Resistant to voltage fluctuations
- ATEX version available
| Manufacturer Nr. | 5710501190 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.550000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








