Aventics 3/2-directional valve, Series 565 5653011340 V565-3/2NC-SR-024DC
€412.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5653011340
Manufacturer Nr.
5653011340
V565-3/2NC-SR-024DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€412.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series 563 5633011330 V563-3/2NC-SR-024AC
€263.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, Series 563 5633011340 V563-3/2NC-SR-024DC-5W
€263.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 4240 l/min |
| Switching principle | 3/2 |
| Version | NO/NC |
| Working pressure min. | 3.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Pilot | Internal, External |
| Valve type | Poppet valve |
| Connection type | Plate connection |
| Control pressure min. | 3.5 bar |
| Control pressure max. | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 5 mg/m³ |
| Compressed air connection input | G 1/2 |
- Robust aluminium housing
- Block assembly
- Suitable for high flow rate / high working pressure
- Ideal for harsh environments
- Application temperature up to 120°C for versions with pneumatic operation
| Manufacturer Nr. | 5653011340 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.850000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








