Aventics Diaphragm and piston actuators, Series RDC 5218575120 RDC-SA-095-0075
€1,287.37
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5218575120
Manufacturer Nr.
5218575120
RDC-SA-095-0075
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,287.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Piston rod cylinders, Series 102 1022300000 250Q, 100H SA M24X2
€1,562.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Diaphragm and piston actuators, Series RDC 5218535110 RDC-SA-052,5-0040
€889.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Piston Ø | 95 mm |
| Stroke | 75 mm |
| Functional principle | Single-acting, retracted without pressure |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Extracting piston force | 4465 N |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 0.035 bar |
| Working pressure max | 8 bar |
| Ports | G 3/8 |
| Piston rod thread | M16x1,5 |
| Weight | 4.1 kg |
| Weight 0 mm stroke | 4.1 kg |
| Stroke max. | 75 mm |
| Medium | Compressed air |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Piston rod | Stainless Steel |
| Piston material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material, front cover | Aluminum |
| Cylinder tube | Steel |
- Ø 52.5 mm ... 115 mm
- Single-acting, retracted without pressure
- Extremely low friction and minimized break-away pressure for sensitive adjustment of forces
| Manufacturer Nr. | 5218575120 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 4.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





