Aventics Diaphragm and piston actuators, Series RDC 5218555110 RDC-SA-075-0060
€1,034.42
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5218555110
Manufacturer Nr.
5218555110
RDC-SA-075-0060
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,034.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Diaphragm-type cylinder, Series 102 1026100000 80Q, 40H DA M12
€395.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Diaphragm-type cylinder, Series 102 1025300000 160Q, 50H SA M20
€779.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Piston Ø | 75 mm |
| Stroke | 60 mm |
| Functional principle | Single-acting, retracted without pressure |
| Pressure for determining piston forces | 6,3 bar |
| Extracting piston force | 2783 N |
| Min. ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Working pressure min. | 0.03 bar |
| Working pressure max | 8 bar |
| Ports | G 3/8 |
| Piston rod thread | M10x1,25 |
| Weight | 3 kg |
| Weight 0 mm stroke | 3 kg |
| Stroke max. | 60 mm |
| Medium | Compressed air |
| Min. medium temperature | -25 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Piston rod | Stainless Steel |
| Piston material | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material, front cover | Aluminum |
| Cylinder tube | Steel |
- Ø 52.5 mm ... 115 mm
- Single-acting, retracted without pressure
- Extremely low friction and minimized break-away pressure for sensitive adjustment of forces
| Manufacturer Nr. | 5218555110 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 3.000000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





