Aventics Transition plate 1825503164 ISO 1-2
€70.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1825503164
Manufacturer Nr.
1825503164
ISO 1-2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€70.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480732199 AV-AV05X10-DSUB44
€1,883.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480737863 AV-AESX5-AV03X5-PROFIBUSDP
€2,326.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Transition plate |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | uncollected exhaust |
| Frame size | ISO 1 > ISO 2 |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | -0.95 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Mounting screw | hexagon head |
| Weight | 0.295 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Material base plate | Aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 1825503164 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.295000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



